top of page

Перші дні дитини в школі - поради батькам



Ось розпочався навчальний рік. Ваша дитина пішла в школу. А це складний і принципово новий для неї етап, який принципово відрізняється від попереднього. Та й для вас – це нелегке випробування. Тепер Ви мама учня, а це потребує максимальної участі в житті дитини в тому числі і спеціальної психологічної підготовки.

Як допомогти Вашій дитині швидко адаптуватися до школи? Як зробити її перші дні перебування в школі безболісними? Які труднощі потрібно подолати дитині і її батькам?

Адаптація дитини до школи

Перші дні шкільного життя – це звичайно переломний момент в житті кожного школяра та його близьких. Призвичаїтися до школи, до шкільного режиму, нових обов'язків і прав – все це називається адаптацією дитини до школи.

Зазвичай у всіх дітей адаптація до школи протікає по-різному. Наприклад дівчатка переносять її швидко і безболісно, а хлопчикам адаптуються до нових умов складніше. Чому? Тому що дівчатка більш соціально активні, швидше встановлюють контакт, легше підлаштовуються під нові ситуації і перебудовують свої відносини. А от зміни в житті хлопчака викликають вир емоцій і страждань.

На початках діти однаково сприймають навчання – для них це своєрідна розвага або гра. Але минає трішки часу і вони усвідомлюють всю серйозність і відповідальність шкільного процесу. Отож позитивний настрій, радість і цікавість змінюються розгубленістю, тривогою, напругою. Ця зміна відбувається періодично. У дитини знижується імунітет, можуть спостерігатися порушення сон і апетиту, все це вказує на те, що почався період адаптації. Головне на цьому етапі, враховувати сильні і слабкі сторони своєї дитини, розуміти, як їй зараз складно і постаратися не давити і спричиняти тиск на неї.

Саме тому, як складеться подальше навчання в дитини, багато в чому залежить від Вас - батьки.

Хочу, щоб Ви зрозуміли те що у першому класі в Вашої дитини закладається основа відношення до школи і навчання. І для того, щоб вона благополучно пройшла цей етап свого життя, Вам необхідно знати і враховувати особливості фізіологічного та психічного стану дитини, які можуть заявити про себе з початком шкільного життя.

Перші дні дитини в школі. Як їй допомогти?

Перед маленьким учнем з самого першого дня школа ставить цілий ряд завдань, що вимагають від нього концентрації всіх своїх фізичних і інтелектуальних сил та можливостей. Першокласнику зразу ж треба висидіти цілий урок, не міняти пози, не відволікаючись і стежачи за думкою вчителя; підкорятися певним правилам, робити те, що хочуть інші, а не він сам; стримувати емоції і не висловлювати вголос думки. Також встановити і налагодити контакт з іншими учнями і вчителями, звикнути до вимог шкільної дисципліни, навчитися виконувати нові обов'язки. Для цього потрібен час для адаптації і звичайно що Ваша допомога.

Практичні поради мамам:

· Спокій і сон. Дуже важливо берегти нервову систему малюка від перенавантаження, стежити за сном дитини (спати як мінімум 9 годин в день).

· Почуття захищеності. Дозволяти дитині брати з собою в школу улюблену іграшку, адже так вона буде відчувати себе захищеним, беручи частинку дому з собою в нове незнайоме середовище. При цьому важливо пояснити, що грати з іграшкою можна лише на перервах.

· Домашні завдання разом. Помилка багатьох батьків полягає в тому, що вони відразу ж намагаються привчити дитину до самостійності. Вони лише перевіряють виконані завдання, не допомагаючи йому їх робити. Однак для того, щоб дитина зрозуміла, що домашні завдання – це його і тільки його обов'язок, буде потрібно кілька місяців. Тому перший час Вам потрібно ненав'язливо відволікати його від іграшок і нагадувати, що настав час сідати за підручники.

· Твердий розпорядок дня. Після обіду дитині потрібно дати годину-дві вільного часу для відпочинку, а тільки потім приступати до уроків.

· Всьому свій час. Не варто відкладати домашнє завдання на вечір: після 6 здатність сприймати і засвоювати нову інформацію значно знижується, тому оптимальний час – 16-17 година.

· Спеціальна гімнастика. Щоб сформувати в дитини гарну поставу, після школи обов'язково робити разом з ним гімнастику.

· Важливо розуміти і помічати будь-які зміни в поведінці малюка, визначати, які саме дії робити, щоб уникнути конфліктів з ним.

· Слід запастися терпінням. Чим менше негативних емоцій Ви будете використовувати, реагуючи на кризові прояви своєї дитини, тим більша ймовірність того, що всі ці проблеми залишаться у минулому.

· Потрібно допомогти дитині у прийнятті «позицію школяра». Тут допоможуть ненав'язливі бесіди про потрібність школи, про важливість підпорядкування правилам. Можна пограти з ним в школу за його правилами.

· Ніколи і ні за яких обставин не порівнюйте результати своєї дитини з еталоном або досягненнями інших учнів. Порівнювати дитину можна лише з ним самим і хвалити лише за поліпшення його власних результатів. Наприклад, якщо вчора він зробив 3 помилки, а сьогодні - 2, відзначте це як реальний успіх. Оцініть це щиро і без іронії.

· Зауважуйте всі досягнення дитини, навіть самі незначні, оцінюйте не його, а скоєні ним вчинки. Розмовляючи про невдачі, відзначайте, що все це тимчасово, підтримуйте бажання дитини в подоланні ним різних труднощів.

· Необхідність психологічної підтримки. Дитина повинна бути впевнений на всі 100 відсотків у тому, що вдома його поважають і люблять, незважаючи на всі шкільні неприємності і труднощі.

І наостанок

Впоратися з проблемами перших шкільних днів досить легко. Головне тут, не відмахуватися від них і не вважати, що все пройде само. Підтримуйте свою дитину – особливо на старті. Створіть для нього ситуацію успіху, допоможіть подолати перші страхи і невдачі в школі.


 
 
 

Comments


Цікаво знати)
Архів
Приєднуйтеся
  • Vkontakte Social Icon
  • Facebook Basic Square
bottom of page